Katedra Studiów Azjatyckich
logo
Kronika
2012

4.VI
Z wizytą przybyli do Katedry Studiów Azjatyckich goście z Chin, przedstawiciele Uniwersytetu Zhaoqing w Chinach: Rektor Uniwersytetu, Dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą oraz Dyrektor tamtejszej Biblioteki. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej galerii.

12-14.III
Zakład Arabistyki i Islamistyki Katedry Studiów Azjatyckich miała zaszczyt przyjąć gości z Uniwersytet im. Salahaddina Iraku, którzy przeprowadzili cykl wykładów dla studentów w języku arabskim:
- Prof. dr Dżalil Hassan Muhammad - "Wyobcowanie w poezji Muhammada Mahdiego al-Dżawahiriego", "Rozkosz zmysłowa i nieprzyzwoitość w poezji z okresu przedmuzułmańskiego".
- Asst. prof. dr Deldar Ghafur Hamadameen - "Utrudnienia w nauczaniu języka arabskiego jako obcego oraz sposoby ich zapobiegania", "Znaczenie języka arabskiego dla osób obcojęzycznych - Kurdowie jako przykład".
- Dr Sarwar Abdulrahman Abdullah - "Nowe formy w poezji arabskiej", "Etapy rozwoju współczesnego ruchu poetyckiego w Kurdystanie".

20.II
Otwarcie nowej siedziby Katedry Studiów Azjatyckich przy al. Niepodległości 24 w samym centrum Poznania. Na uroczystości zjawiło się wielu znamienitych gości w tym władze rektorskie i dziekańskie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z otwarcia: galeria.
2011

30 XI
Tego dnia miały miejsce warsztaty turkologiczne w Katedrze Studiów Azjatyckich. Gościliśmy tureckich wykładowców z uniwersytetu Cukurova w Adanie. Cały cykl odbywał się w języku tureckim.

15-17 XI
Gościem Katedry Studiów Azjatyckich był p. Ruhi Inana z Uniwersytetu Balikesir w ramach programu LLP Erasmus Teaching Staff Members. Poprowadził cykl wykładów na temat prasy dziecięcej i młodzieżowej w Turcji oraz kwestii realizmu we współczesnej powieści tureckiej.

18-20 IX
W Poznaniu odbył się Światowy Kongres Języka Hebrajskiego, zapoczątkowany koncertem w Starej Synagodze. Współorganizatorem tego wydarzenia była Katedra Studiów Azjatyckich.

21-22 VI
W tych dniach na uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja inicjowana przez zakład Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa Katedry Studiów Azjatyckich, pt. “In Search for a Jewish Culture: Definitions, Contexts, Meanings”.

14.VI
W Katedrze Studiów Azjatyckich odbyło się spotkanie studentów hebraistyki z europosłem Markiem Siwcem. Temat spotkania brzmiał:
„Perspektywy współpracy Unii Europejskiej i Izraela”.

1.VI
Swój wykład pt. "Jewish and Israeli Proverb and Phraseology Research Yours" wygłosiła pani Ilana Rosen, gość Katedry Studiów Azjatyckich. Tego samego dnia również panie Agnieszka Graczyk-Krupecka przedstawiła swój wykład pt. ”Ulewa błota, najnowsze samochody, Polskie Książęce, chusty i bose stopy...”, będący relacją z pobytu w kurdystanie.

18.V
Katedra Studiów Azjatyckich gościła pana Mordecaia Roschwalda, który wygłosił wykład pt.”Dziecięce wspomnienia z Polski przed wojną: Lwow 1925-1934.”

10.V
W tym dniu odbył się wykład, pani Henrietty Dahan-Kalev (Ben-Gurion University), pt. "Can The State Of Israel Be Both: Jewish and Democratic?".

23.II
W cyklu comiesięcznych wykładów otwartych swój wykład wygłosiła pani Adrianna Maśko z Zakładu Arabistyki i Islamistyki, pt. "Najważniejsze cechy współczesnego wiersza arabskiego".

19.I
Odbył się wykład pana mgr Łukasza Piątaka pt. "Aga Chan IV i ismailicka działalność na rzecz ochrony dziedzictwa cywilizacji muzułmańskiej w ramach Aga Khan Development Network"


17.I
Miał miejsce wykład Prof. Maxa Sterna z Ariel Univerity Center, którego tematami były:
- Bible and Music
- Biblical Instruments

12.I
Katedrę Studiów Azjatyckich odwiedzili panowie Ziyad Raoof, pełnomocnik  Regionalnego Rządu Kurdystanu i Ahmad Mufti, doradca w biurze premiera Regionalnego Rządu Kurdystanu. Spotkali się z pracownikami i studentami Katedry, okazując szczególne zainteresowanie istniejącą przy Zakładzie Arabistyki i Islamistyki Pracownią Studiów Kurdologicznych. Wyrazili również chęć pomocy we wzbogacaniu specjalistycznego księgozbioru Pracowni, a także gotowość promowania kontaktów z uniwersytetami w irackim Kurdystanie.2010


16.XII
Odbyło się spotkanie z prof. dr Adelem Abouzeidem, który przedstawił informacje na temat Uniwersytetu Tanta w Egipcie, gdzie pełni funkcję koordynatora ds. współpracy z zagranicą. W spotkaniu wzięli udział studenci oraz pracownicy Arabistyki.

14.XII
Z cyklu comiesięcznych wykładów otwartych, tym razem swój wykład wygłosił kierownik Zakładu Arabistyki i Islamistyki dr hab. Paweł Siwiec, który zatytułowany był: "RAJ Z ODZYSKU - czy uda się naprawić zdewastowany ekosystem południa Iraku" dotyczący zagłady unikalnego świata rozlewisk nad dolnym Eufratem i Tygrysem - krainy gdzie według tradycji znajdował się biblijny Eden.

10.XII
Gośćmi Zakładu Turkologii, Mongolistyki i Koreanistyki Katedry Studiów Azjatyckich byli profesorowie z Freie Universität Berlin - prof. dr Peter Zieme oraz prof. dr Claus Schönig. Studenci oraz pracownicy mieli okazję wysłuchać ich wykładów, które nosiły tytuł:
  • "The Old Uighur Golden Light Sutra (Altun yaruk sudur) and the Confession of Sins"
  • "Notes on the Development of Turkic"

17.XI

Odbyła się projekcja filmu pt. "Jasnowłosa prowincja". Po seansie uczestnicy spotkali się z z jednym z reżyserów panem Jackiem Kubiakiem oraz z bohaterem opowieści - osobą która przeżyła Holocaust - panem Zwi Steinitzem.

8-9.XI
Wykłady wygłosił Prof. Ben Sedaka w ramach swojej podróży po całym świecie. Zagadnieniem byli Samarytanie, tematy wykładów brzmiały następująco:
-
"The Israelite-Samaritans today - Social and political life"
- "The Israelite-Samaritans - Living with their unique traditions"
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej wizyty >>

20.X

mgr Mariola Abkowicz „Karaj jołłary - karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii”

7-8. X
Zakład Turkologii, Mongolistyki i Koreanistyki Katedry Studiów Azjatyckich zorganizował IV Ogólnopolską Konferencję Turkologiczną

30.IX
Z wizytą przy ul. Międzychodzkiej był Prof. Gedeon Kouts z Sorbony. W trakcie tej wizyty studenci oraz pracownicy mogli wysłuchać jego wykładu, który zatytułowany był: "Prasa hebrajska i prasa jidysz w Polsce w myśli politycznej Nachuma Sokolowa".

30.VI

Mgr Dorota Sobczyńska "Tradycyjne święta kalendarza lunarnego na Półwyspie Koreańskim"

21-22. VI
Konferencja pt. "Cultures in Conversation: Lesson Learnt from Hebrew Literature and Jewish History"

7-8.VI
Dr Nesrin Güllüdag 
  • Türkçenin Dünya Dilleri Arasindaki Yeri, Türkiyedeki Türkoloji ile ilgili Süreli Yayinlar
  • Türk Dili Tarihine Bir Bakiş ve Dillerin Dogum ve Ölüm Süreleri
  • Türkçenin En Eski Yazili Metinleri, Orhun Yazitlari ve Türk Dilinin Yaşi
  • Türkçede Etkili ve Güzel konuşma, Diksiyon ve Hizli Okuma Teknikleri

28.V
prof. Yang Jin Tan "The e-Learning development in Taiwan"


19.V
mgr Chen Meijuan "Outline of China"

17.V
dr Nartsis Şüküraliyevą "Przewrót w Kirgistanie i obecna sytuacja polityczna kraju"

29.IV
mgr Justyna Posłuszna "Małżeństwa dzieci w Jemenie. Czarownicy i kara śmierci w Arabii Saudyjskiej"

26.IV
W siedzibie Katedry Studiów Azjatyckich odbyło się spotkanie studentów oraz pracowników z p. prof. Gülziya Praliyeva

21.IV
prof. Hammutal Bar Yosef  "Mysticism in Modern Hebrew Literature"

14.IV
dr Witold Liliental “Ty to co innego”

 17.III
dr Gulaikhan Akhtayeva "Przewodnictwo Kazachstanu w OBWE w 2010"

 17.II
dr hab. Paweł Siwiec "Profesor Roman Stopa (1895-1995) - pionier polskiej afrykanistyki"

 20.I
mgr Agnieszka Piotrowska "Literatura egipska - twórczość pokolenia al- Garad.
Nowe strategie liryczne"

 


2009

 

dr Michal Galas "Z Rogoźna do Filadelfii - rabin Markus Jastrow o reformie judaizmu."

mgr Michał Nemeth " Edycja krytyczna XIX wiecznych rękopisów karaimskich z Łucka. Omówienie problematyki"

dr Khanna Omarkhali "Kurds in the Former Soviet Union"

dr Andrzej Drozd "Epigraphic Research on Polish-Tatar Cemeteries"

dr Otgonsuch Cagaan "Językowy obraz świata"

dr Henriette Dahan-Kalev "The Israeli Social Structure: Between Ideological

     Vision and Political Polarity"

dr Fahime Sayahian "Sufism and Women"

prof. Stefan Schorch "The Origin of Deuteronomy"